LITURGIA SAKRAMENTU POKUTY


Po przyjściu do Kościoła, klękamy aby odprawić Rachunek Sumienia. Następnie uczyniwszy Żal za Grzechy klękamy przed konfesjonałem aby wyznać nasze grzechy.

Klękając czynimy znak krzyża i witamy kapłana słowami: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Mówimy kapłanowi kim jesteśmy:

"Jestem chłopcem mam lat osiem."

"Ostatni raz spowiadałem się (np.) dwa tygodnie temu" (Jednak przy pierwszej spowiedzi powiemy: "Spowiadam się po raz pierwszy").

"Żadnego grzechu nie zataiłem".

"Pokutę zadaną odprawiłem".

"Boga obraziłem następującymi grzechami".

Teraz wymieniamy grzechy; musimy je nazwać i szczerze wypowiedzieć, powiedzieć ile razy je popełniłem - tak jak przypomniałem je sobie wcześniej przy rachunku sumienia.

Kiedy skończymy je wymieniać mówimy dalej: "Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, i obiecuję poprawę, a ciebie Ojcze Duchowny, proszę o rozgrzeszenie i zadanie mi pokuty".

Kapłan zada nam pokutę i udziela rozgrzeszenia.

Odpowiadamy: "Amen". (W czasie kiedy kapłan będzie mówił słowa rozgrzeszenia uderzamy się trzykrotnie w piersi, mówiąc słowa: "Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina".)

Mówiąc słowa: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", czynimy znak krzyża i wstajemy od konfesjonału.

Teraz wypada wrócić do ławki, podziękować Bogu za łaskę rozgrzeszenia - a może także odmówić pokutę zadaną nam przez kapłana (jeśli odmówienie pokuty w kościółku nie jest możliwe, należy to koniecznie uczynić po przyjściu do domu.)
 
x. Zbigniew Bartosiewicz AD 2006
Proboszcz Parafii Rzymsko Katolickiej
pw. Matki Bożej Bolesnej
w Strudze 
Powrót do początku strony
Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus!