Strona Główna Flaga

Historia Współczesna Strugi

Inne wiadomości - trudne do konkretnego przypisania

Informacje dodane przez Panią Elizę Furmanek
Informacje dodane przez Panią Annę Zakręt

WIADOMOŚĆ o katolickim kościele i o losach gminy Adelsbach od roku 1539 do roku 1776
Tadeusz Kalicki - Struga - wieś w gminie Stare Bogaczowice w  powiecie wałbrzyskim
Tadeusz Kalicki - Legiony Polsko Włoskie na  Dolnym Śląsku w czasie kampanii napoleońskiej
Tadeusz Kalicki - 200 rocznica bitwy na Czerwonych Błoniach pod Strugą
Dawid Golik - Dwie Bitwy pod Strugą
Aleksander Mucha - Epitafia nagrobne w naszych kościołach
Drzewo Genealogiczne Czettrizów - Linia z Adelsbachu (Strugi)
Kościół Matki Bożej Bolesnej w Strudze
Historia Miejscowości Struga

Elżbieta Bukalska - Szkoła Podstawowa w Strudze

W 1971 roku rozpoczęłam naukę jako uczennica kl. I Szkoły Podstawowej w Strudze. Wówczas placówka była jeszcze 8 klasową szkołą. Popołudniami odbywały się zajęcia wieczorowej szkoły rolniczej.

Już wtedy p. Józef Filuś był kierownikiem szkoły. Wychowawcą naszej klasy I, liczącej ok. 20 uczniów była p. Genowefa Koropczuk.

W naszym roku szkolnym 1972/73 po przeprowadzonej reorganizacji szkół, Szkoła Podstawowa w Strudze była szkołą 4-klasową.

Uczniowie klas V, VI, VII, i VIII dojeżdżali autobusem szkolnym do Szkoły podstawowej nr 2 w Szczawnie - Zdroju (przez 1 rok). W kolejnych latach do SP nr 1 w Szczawnie.

Od roku 1972/73 zajęcia lekcyjne w Szkole w Strudze odbywały się w klasach łączonych. Pamiętam łączenie mojego rocznika z rocznikiem wyższym, czyli kl. II z kl. III. Naszym wychowawcą był wtedy pan Ignacy Tokarski. W szkole pracowało dwóch nauczycieli: pan Tokarski i pan Filuś.

(Na religię uczęszczaliśmy do kaplicy przed Kościołem. Uczyła nas siostra Cherubina ze Szczawna - Zdroju. Ona również przygotowywała nas do I Komunii Świętej, która ja i Ania Wiak przyjęłyśmy w klasie II, w czerwcu 1973 roku. Siostra była osobą niezwykle ciepłą, dobrą. Tak pięknie opowiadała nam o Panu Bogu, że do dzisiaj mam w pamięci Jej słowa.)

W kl. III i IV wychowawcą był Józef Filuś. Pana kierownika wspominam jako człowieka zawsze eleganckiego (na zajęcia przychodził ubrany w garnitur). Wspaniały nauczyciel, kształtujący w nas uczniach, szacunek do drugiego człowieka, wrażliwość, wyrozumiałość, koleżeńskość. Wpajał nam zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz wykorzystywania zwrotów grzecznościowych.

Rozwijał w nas zainteresowania czytelnicze jak i rozbudzał umiłowanie do Ojczyzny, do otaczającej nas przyrody stosując różnorodne metody i formy pracy.

Miał czas dla każdego z nas, rozmawiał, tłumaczył, śmiał się, a jak trzeba było to i zganił. Pamiętam jak zorganizował dla uczniów wyjazd do kina GDK w Wałbrzychu (Górniczy Dom Kultury) na film pt. "W Pustyni i w Puszczy". Było to dla nas Dzieci niesamowite przeżycie.

Elżbieta Bukalska

Eliza Furmanek