Hauptseite auf Deutsch

Parafia Matki Bożej Bolesnej w Strudze istnieje od 1988 roku. Ustanowił ją ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz odłączając od Parafii Sczawno Zdrój, dwie miejscowości: Strugę i Lubomin. Za siedzibę Parafii obrano Strugę i tam ustanowiono probostwo, które jako pierwszy objął ks. kanonik Czesław Komuszyna. Kościołem Parafialnym uczyniono tutejszą świątynię pw. Matki Bożej Bolesnej, zaś kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubominie uczyniono świątynią filialną. Obecnie Wspólnota należy do Dekanatu Wałbrzych Zachód, w Diecezji Świdnickiej i liczy sobie około 1000 osób.

Od roku 2001 proboszczem Parafii jest ks. Zbigniew Bartosiewicz

Parafia opiekuje się dwoma cmentarzami, oraz wszystkimi budynkami (dwie zabytkowe świątynie, dzwonnica i kaplica Matki Bożej Anielskiej w Strudze, kaplica cmentarna na cmentarzu w Lubominie i ogromną plebania w Strudze).

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

Nabożeństwa w Kościele Stróżańskim (bądź też w kaplicy św. Józefa, która mieści się na plebani) odprawiane są o godzinie 17.00. W niedzielę, Msza św. odprawiana jest o godz. 8.00 i o godz. 12.00.

Nabożeństwa w Kościele Lubomińskim odprawiane są w niedzielę, Msza św. odprawiana jest o godz. 10.30.

W uroczystości i święta wypadające poza dniami ustawowo wolnymi od pracy, nabożeństwa odprawiane są o godz. 17.00 Lubominie w i o godz. 18.00. w Strudze .

Sprawy kancelaryjne można załatwić w dni powszednie poza poniedziałkiem, po wieczornej Mszy św. Najlepiej jednak przedzwonić na plebanię i umówić się wcześniej z kapłanem.

Zwykłe sprawy kancelaryjne można załatwić także telefonicznie (tel. 74 880 40 56). Niektóre ze spraw "papierowych" – po telefonie, można załatwić również przez e-mail (parafia.struga@gmail.com).

x. Zbigniew Bartosiewicz AD 2021
Wersja 4.0 oddana 19 czerwca 2020 roku